Kategorie konkursowe
Piwo Grodziskie
HISTORIA
Unikalny styl, który wykształcił się w Grodzisku Wielkopolskim, wywodzący się bezpośrednio ze średniowiecznej tradycji warzenia piw pszenicznych w Polsce. Grodziskie było słynne w kraju jeszcze przed epoką industrializacji, a w XIX w. i na początku XX w. jego sława i popularność zaczęła szybko rozszerzyć się także za granicą. Jest to jasne, lekkie piwo pszeniczne wyprodukowane z udziałem słodu dymionego. Szczegółowe opracowanie na temat tego stylu można znaleźć pod tym linkiem.
SUROWCE I TECHNOLOGIA:
Najwłaściwsze byłoby zastosowanie 100% słodu pszenicznego delikatnie wędzonego dymem drewna dębowego, ale tez dobre rezultaty daje kompozycja słodów wędzonych bukiem, pszenicznego i pilzneńskiego. Zawsze trzeba tak postępować w doborze słodu aby otrzymać piwo o wyraźnym charakterze pszenicznym i delikatnym wędzonym. Polskie, czeskie lub niemieckie odmiany chmielu takie jak Lubelski, Żatecki, Hallertauer Mittelfrüh albo Tettnanger. Drożdże górnej fermentacji o w miarę czystym profilu, nie produkujące dużej ilości estrów i fenoli. Zacieranie infuzyjne z kilkoma przerwami. Klarowane karukiem i kondycjonowane w butelkach z dodatkiem drożdży.
AROMAT
Podstawową cechą stylu jest aromat wędzony na poziomie od niskiego do średniego, o charakterze słodu wędzonego dębem i/lub bukiem. Aromaty chmielowe pochodzące od szlachetnych odmian (ziołowe, kwiatowe) na poziomie od niskiego do średniego. W swojej intensywności powinny być najwyżej równe lub mniejsze od aromatów wędzonych. Niski, zbożowy aromat pszenicy. Estry owocowe (czerwone jabłka, gruszki) od niewyczuwalnych do niskich. Nuty bananowe i goździkowe, typowe dla bawarskich piw pszenicznych są niedopuszczalne. Brak diacetylu. Balans po stronie wędzonej słodowości.
WYGLĄD
Barwa piwa słomkowa, idealnie klarowne z wyraźnie widocznym musowaniem. Piana biała, bardzo obfita, drobna, gęsta i trwała.
SMAK
Niskie do średnich posmaki łagodnej wędzonki dębowej i/lub bukowej. Słodowe posmaki pszeniczne na niskim poziomie. Smaki chmielowe pochodzące od szlachetnych odmian (ziołowe, kwiatowe) na poziomie niskim. Estry owocowe (czerwone jabłka, gruszki) od niewyczuwalnych do niskich. Finisz wytrawny, ale nie powinien być cierpki. Ogólny balans piwa wytrawny, przesunięty bardziej w kierunku goryczki, rześki.
GORYCZKA
Poziom od średnio niskiej do średnio wysokiej. Krótka, pochodząca od chmielu. Nie może mieć szczypiącego, piekącego lub ściągającego charakteru.
ODCZUCIE W USTACH
Treściwość od niskiej do średnio niskiej. Nagazowanie bardzo wysokie, musujące, wyraźnie odczuwalne na języku.
WRAŻENIE OGÓLNE
Lekkie, odświeżające i bardzo pijalne piwo pszeniczne o wędzonym charakterze. Jasne i klarowne.
PRZYKŁADY KOMERCYJNE:
- Piwo Grodziskie / Browar Grodzisk,
- Browar Pinta / a’la Grodziskie,
- Light Polska / Birra Amiata,
- Piwo W Stylu Grodziskie / Browar Trzech Kumpli
Wariacja na temat Grodzisza
Kategoria otwarta. Zgłoszone piwo musi wyraźnie nawiązywać do stylu grodziskie. Sędziowie oczekiwać będą wędzoności w aromacie oraz silnego nasycenia. Zarówno barwa jak i cechy sensoryczne są nieokreślone. Wierzymy w kreatywność startujących, zarówno jeżeli chodzi o nachmielenie jak i niestandardowe dodatki.
W składzie powinien znaleźć się pszeniczny słód wędzony drewnem dębowym. Dodatkowo warto rozważyć użycie drożdży grodziskich, choć zastosowanie innego szczepu, o ile zostanie spełniony warunek aromatu kojarzonego z grodziskim, jest dopuszczalne. Wyklucza się zastosowanie dzikich drożdży. Dopuszcza się zakwaszanie w kotle z pomocą bakterii kwasu mlekowego.
Parametry:
Ekstrakt początkowy: 7,0-16,0 °Blg
% alkoholu – zmienny
Goryczka – zmienna
Original Gravity (OG) 1.027 – 1.065
Blg końcowe – zmienny
Kolor – zmienny